2012. október 13., szombat

Advanced Light Source

Ernest Orlando Lawrence,
forrás: wikipedia
A múlt héten egy olyan élményben volt részem, ami mindenképpen blogolásra méltó: méréseket végéztünk a helyi részecskegyorsítóban. A berendezés egy hatalmas ciklotron típusú részecskegyorsító, ahol eletronok a fény sebességének 99.99%-ával körbe-körbe mennek, miközben röntgen sugárzást bocsájtanak ki. A létesítmény tulajdonknéppen a genfi LHC kistestvére. Érdemes megjegyezni, hogy ezt a fajta gyorsítót Szilárd Leó ötlete alapján Ernest Orlando Lawrence építette meg, akiről a ciklotronnak is otthont adó kutatóintézet a nevét kapta. (Ez a fickó se szarral gurigázott: ő tervezte és építette meg azokat a calutronnak nevezett berendezéseket, amivel az első atombombákhoz az 235-ös uránt dúsították) Az első ciklotron gyorsító kb. 25 dollárból lett összerakva, és elfért egy tenyérben.... bezzeg az LHC. :D



Ezek a részecskegyorsítók működésük közben, mintegy melléktermékként nagyon nagyenergiájú, röntgensugárzást állítanak elő, amivel mindenféle trükkös kísérletet lehet végezni. Akit érdekel, utána nézhet az ALS hivatalos weboldalán: itt. Mi leginkább fehérjekristályok röntgendiffrakciós képére vagyunk kíváncsiak, amiből ki lehet számolni, hogy milyen az adott fehérje térszerkezete. 
"Nem láttátok a csavarhúzómat?"
"Itt kérem komoly tudományos munka folyik!"

A létesítmény leginkább egy gyárra hasonlít, hatalmas berendezésekkel, csövekkel, vezetékekkel mindenfelé. Itt nincsen leállás, 7/24 folyamatosan működik a gyorsító, és számos környékbeli egyetem és kutatóintézet szakemberei keresik fel. Hetekkel előre kell foglalni, vagy vadászni lehet felszabaduló időpontokra. Mi egy szerdai napon mentünk éjjféltől reggel 8-ig mérni. Jött egy PhD hallgató srác, akinek a kristályait mértük, és jött ugye a főnök, aki otthon hagyta 1 hónapos porontyát a nagymamával. Már a belépés sem ment könnyen: a srácnak még nem volt belépője, a főnöknek valami miatt nem működött a kártyája, úgyhogy mindenki az én vendégem volt hivatalosan. Végül két kristályról is sikerült értékelhető adatokat kinyerni, de ez sem volt zökkenőmentes: mire találtunk egy kristályt, ami jól szórt, és beállítottuk a paramétereket a röntgen sugár megszűnt... na, most mi lesz? Felhívtuk az ügyeletes mérnököt, aki azonnal ott termett, és ilyet kérdez tőlünk: "Srácok, tudjátok, hogy mi okozza ezt a hibát?" :-D Kis kuncogás, ha ő nem tudja, mi honnan tudnánk? "Nem, nem tudjuk" , "És tudjátok, hogy kb. hol van a hiba forrása?", "Nem, fingunk sincs." OK, elkezdte bogarászni a műszereket, de fél óra után feladta: hívja a főnökét, aki mindjárt jön. Aztán kb. 3o perc után jött egy 5o év körüli pasas, mackónadrágban, kinyúlt pulcsiban, némileg álmos szemmel. Hajnali fél 3 volt. "Na, srácok, mi a baj?" A fickót az éjjszaka közepén felhívták, 3o perc alatt benn volt a munkahelyén, és nem volt ideges, hanem látszott, hogy örül neki, hogy bütykölhet valamit a kicsikéjén. :D egy igazi boldog ember. A másik mérnökkel nekiálltak hibaelhárítani. A főnök nézi a telefonját, üzenetet kapott: "Szegény kisbabám, egyfolytában sír... most olyan rossz anyának érzem magam... Dehát nézzétek meg ezt a szórásképet!" Ez egy elég tipikus a főnökömre. Végül minden megoldódott, felvettük amit akartunk, reggel 7-re már otthon is voltam.
Főnököm és PhD hallgatónk.
Itt megy a fehérjekristályunk mérése.
High-tech hajszárító
A Berkeley feletti dombokon álló éplületről amúgy remek kilátás nyílik San Francisco-ra, az öbölre és a Golden Gate-re. Nem mellesleg az apartmanunk ajtaján kilépve minden reggel megcsodálhatjuk a távolból. ("Na, ma éjjszaka sem robbant fel..")

2 megjegyzés:

  1. Micsoda rumli :-D nem hiszem hogy ezen barmelyikuk kiigazodik

    VálaszTörlés
  2. Hát nekem is vannak kétségeim! De, amint mondták, azok a fizikusok, akik fenntartják a létesítményt, ott dolgoznak egész életükben, mindent úgy ismernek, mint a tenyerüket. De akkor is... katasztrófa az a kupleráj.

    VálaszTörlés