2013. november 18., hétfő

America the beautiful

Na, megint egy kis ismeretterjesztés következik. :) A mai bejegyzés címadásának apropója az azonos címmel kiadott új negyeddolláros sorozat, ami az USA nemzeti parkjait hivatott bemutatni. Nagyon tetszik, hogy a jenkik nem szívbajosak, ha arról van szó, hogy meg kell mutatni, hogy milyen szép ez az ország, és tudnak rá büszkék lenni. A sorozatban a negyeddolláros érmék írás oldalán egy-egy nemzetipark vagy történelmi emlékhely jellegzetessége látható. A sorozatot 2009-ben indították, és 12 éven keresztül évi 4-5 emlékérmet bocsájtanak ki (jelenleg 19-nél járunk). 
Néhány a nemzetiparkokat bemutató negyeddollárosok közül.
Ez a sorzat nem újdonság az amerikai numizmatika történetében: az első speciális sorozatot 1976-ban nyomták az államalapítás 200. évfordulójára. Ekkor 25 centes, féldolláros és egydolláros címletekből adtak ki emlékérmet. A nagy sikerre való tekintettel 1999-ben indították útjára a tagállamokat és a csatolt területeket bemutató 56 tagú sorozatot.

Mi ennek az értelme? Első pillantásra a nemzeti öntudat építő célja nyilvánvaló, de van ismeretterjesztő hatása, valamit lendíthet a belföldi turizmuson, de megemlítenék egy gazdasági vonatkozású érdekességet is: felmérések szerint, az 56 speciális ("tagállamos negyeddolláros") érmét minden második USA polgár begyűjtötte, amivel a központi bank a világ legsikeresebb numizmatikai akcióját hajtotta végre. Ugyan, ez gyűjetményenként mindössze 14 dollár, de a teljes lakosságra kivetítve 3 milliárd dolláros bevételt jelentett az államnak!! Az ismeretterjesztés sem túl nyilvánvaló, de érdemes megemlíteni, hogy a gyűjtést rengetegféle album (mint régen a Lutra albumok :-) segíti, ahol kis térképeken lehet beilleszteni a megfelő negyeddollárost. Az albumok a térképeken kívül mindenféle hasznos és érdekes információval is szolgáltak az adott államról, vagy nemzetiparkról (sorozattól függően persze).
Ilyen helyes kis albumba lehet  gyűjtögetni a negyeddollárosokat.
Jó szórakozás gyerekeknek, és olyan gyerek lelkű felnőtteknek, mint én. :)
Az albumból sok okosságot megtudhatunk az államokról:
mikor alapították, mi a fővárosa, mi a "beceneve", mi az állami mottó,
mi a hivatalos madara és virága. :)
Made in China nemzeti büszkeség.
Van néhány érdekesség is a negyeddollárossokkal kapcsolatban: a mai formájában 1936-ban elkészült negyeddollárosok (Washington quarter) először viszonylag sok ezüstöt tartalmaztak, majd később a magas költségek miatt a nemesfémtartalmat csökkentettték. A fejhez képest, az írás oldalon lévő sas fejjel lefelé látható az 1999-ig vert érméken. 

4 megjegyzés:

  1. Igen a quarter az egy aranyos penz, en is szeretem az automatak miatt (jo amikor bedobja az ember a gepbe, es utana mely robarral gordul le a gep gyomrabol). Egyszer valahogy egy kanadai quarter kerult a kezembe es en nem lattam a kulonbseget, de amikor hasznalni akartam, a gep rogton eszrevette, hogy "idegen, al-quarter" probalkozott a "behatolassal". Es hat persze, megint tanultunk a kellemes ismeretterjesztesedbol. Lassan elmehetnel a PBS-be musorokat csinalni!

    VálaszTörlés
  2. Tökjó, tetszik.
    De gonosz énem megszólal és azt mondja, hogy otthon ez rögtön belefulladna a magyarkodás-nacionalizmus-szélsőséges-minekszórjaapénzterreazország négyszög mocsarába :P.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Még jó, hogy nálunk nincsen annyi nemzeti park, hogy egy ilyen sorzat lezavarása éveket vegyen igénybe. :) Bár, ha jól tudom évfoldulókhoz kapcsolódóan nálunk is voltak speciális érmék és bankjegyek...

      Törlés
    2. Persze, ez most kicsit off megjegyzés volt, mert amit írtam, az inkább kétséges megítélésű történelmi dolgokhoz köthető. A nemzeti parkok természetesen nem ilyenek és persze szerintem azokból nem is állunk olyan rosszul :).

      Törlés