2014. március 25., kedd

Ház-tűz-néző San Francisco-ban

Hogy a végén ne váljunk komplett baba-mama bloggá, gondoltam írok a múlt heti tűzről. Az egyetem a város egy elég kietlen helyén tanyázik (itt és itt már írtam róla), mert annak idején, amikor a telket az egyetem megkapta még nagyon olcsónak számított, és sokáig csak az egyetem épületei árválkodtak magányosan a nagy préri közepén. De ahogy a gazdasági könyezet engedi, gombamódra bújnak ki a lakóépületek a földből, hogy enyhítsék San Franciso-i lakhatási krízist. Szóval szépen lassan benépesül a környék. Aztán múlt héten az egyik épülő háztömb kigyullatt, és szinte porig égett, persze ami megmaradt, az meg le kell bontani.  Mivel az építkezés az egyetem tőszomszédságában található, remek kilátásunk nyílt a lángok, és a serénykedő tűzoltók megfigyelésére. Sok munkatársammal a helyi TV-k még riportot is készítettek a lángoló házzal a háttérben.

A képek nézegetéséhez a 90-es évek egyik legendás együttesének, a Bloodhoung Gang fergeteges slágerét, a Fire Water Burn-t ajánlom:

Szóval ilyen volt a kilátás a laborból:
Nem lettem volna a szemben lévő épület lakóinak helyében. Sokuk még most sem költözhetett vissza.
A nagy melegtől állítólag megolvadtak dolgok. 
A San Francisco-i skyline-t kissé eltakarja a füst
Simán tízméteres lángok, kilóméteres füst, amiből még az öböl túloldalára is jutott. A laborban fejfájdító füstszag, úgyhogy gondoltam inkább lelépek. Egy nagy kitérővel a másik oldalról együtt csodáltam a tüzet a többi evakuált helybélivel. Nagyon impresszív volt... vagy 2-300 méterre lehettünk a tűztől, de simán érezni lehetett, hogy melegít.
Tavaszi csendélet

Brutális tűz, ragyogó kék, sima vízfelület, üde zöld fák... micsoda kontraszt.

Katasztrófatúristák? Lehet, hogy csak az evakuált épületek lakói, és drukkolnak, hogy az ő otthonuk ne kapjon lángra.


Mivel még nem voltak feltéve a nyílászárók, az égő falak között gond nélkül át tudott fújni a szél, és a lángok mindent felfaltak. Az izzó hamut, pernyét csak úgy vitte a szél, még a mi épületünk is kigyulladt! Egészen pontosan, a tetőn lévő FŰ(!!!) kapott lángra. Ezen én is csak néztem, de, mint kiderült a CVRI afféle öko/bio épület, ezért van fű a tetőn és ezért nincs vízöblítés a piszoárokban. Szerencsére egyetemi épületben nem esett kár. Viszont a leégett épület hamvait még vagy két napig locsolták biztos, ami biztos alapon.
"230 million dollars later."

Na mindegy nem is ez a lényeg, hanem, hogy a buli vége 230 millió dolláros kár lett. Azért ez nem semmi. Ha beleszámoljuk a lebontás költségeit, és azt, hogy a káron olyan 100-150 apartmanon oszlik el, kiderül, hogy ezek a lakások olyan egymillió és hatszázezer dolcsi körül mentek volna el. Szóval azért a pénzért, amiért Budaörsön villát vesz az ember a hegyoldalon, itt adnak egy kétszobás lakást egy lakótelepen! OK, hogy luxus kivitelben, de akkor is két szoba és akkor is lakótelep. 

Elment tán ezeknek az esze? Merül fel a teljesen jogos kérdés az olvasóban. És nemcsak az olvasóban, hanem az itt élő lakók is csak pislognak, hogy mi van. Az van ugyanis, hogy itt a gazdaság a recesszió idején is eléggé pörgött, sőtt jobban, mint valaha, köszönhetően annak, hogy kb. az összes technológiai óriásvállalat itt tanyázik (Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Pixar, Netflix, stb. stb. ). A gazdasági pörgés további munkavállalókat csábított, és nem is akármilyeneket, hanem magasan képzett programozókat a világ minden tájáról, akik ennek megfelelően világszínvonalú fizetést tesznek zsebre. És itt jön a probléma: volt itt egy csomó ember, akik főleg albérletben, valami alacsonyan fizető munkából éldegéltek. (Állításuk szerint ők azok, akik az emberiség bámulatára, az univerzumban egyedülálló "San Francsico" feelinget megteremtették) Majd jön rengeteg új arc, akik 5-10x annyit keresnek, és szeretnék magukat meghúzni valahol kis családjukkal. És akkor a ház tulajának bevillan, hogy ha az aranytojást tojó tyúk egyszeriben lúd, vagy urambocsá' strucc tojásokat is potyogtathat, hát hülye lenne azt mondani, hogy OK, nekem a fürjtojás is megfelel.
Szóval sokaknak nem tetszik a szitu... (Forrás: Time)
És így az albérletárak kilőttek a sztratoszférába. Amit csak a bérlőket védő rent-control tart némileg kordában, ami törvényileg szabályozya, hogy egy bérlet ára (ha benne lakik az illető) évente max mennyivel emelkedhet. Szóval a csóró munkásokat elkezdték kirugdosni a landlordok, hogy helyükre bőségesen tejelő programozók költözzenek. Ugye, most senki nem lepődik meg, hogyha azt mondom, hogy ez bizony társadalmi feszültséghez vezetett. Oh, egy kis bónusz adalék a történethez: az egész környékben olyan a szabályozás, ami megakadályozza magas lakóépületek építését. Ennek oka a földrengésveszély, régi nagy tűzvészek elevenen élő emléke, de sokak szerint ez csak kamu, hogy az árakat mesterségesen magasan tartsák.
"Garden penthouse studio in Mid-Market area. $7350/month"
Szóval mások szerint is kezd paródiává válni a helyi lakáshelyzet.

A társadalmi feszültségre visszatérve, az alacsony jövedelműek, akik folyamatosan szorulnak ki a városból, mindenféle tüntetéseket szerveznek, hogy felhívják problémájukra a figyelmet, sőt egy kis csoport odáig merészkedett, hogy programozókat szállító munkásbuszokat tartóztattak fel. (mintha szegény kóderek hibája lenne, hogy évi 120 ezer dolcsit keresnek) Vannak olyan vélemények is, miszerint meg kellene akadályozni, hogy olyanok jussanak tulajdonhoz, akik nincsenek x generáció óta a környéken. Ez még Magyarországon is kiváltana minimum egy furcsa nézést, de itt egyenesen röhelyes hat. Az a lényeg, hogy látszik, hogy az emberek mennyire elkeseredettek, hogy maradhassanak, mert tényleg egyedülálló a hely, olyan minőségű életet élhetnek itt, amire sehol máshol az USA-ban nincs lehetőség (ahogy ez a blogunkból is olvasható :D ). Szóval komoly dolgok ezek. Mint kiderült erre a folyamatra még magyar szó is van: dzsentrifikáció. És nemcsak San Francisco-t érinti, hanem szinte minden nagyvárost, persze változó mértékben.

Hogy egy személyes példával érzékeltessük a helyzetet: amióta 3 évvel ezelőtt ideköltöztünk 30%-al emelkedett a bérletünk piaci ára, de a rent controlnak köszönhetően mi csak olyan 5%-kal fizetünk többet. Ugye, mindenki el tudja képzelni, ahogy a tulaj aggódva tördeli az ujjait, hogy mikor húzunk már el, hogy jöjjön egy új bérlő. Hogy ezt a folyamatot katalizálják egy kicsit, találták ki a buy-out gyakorlatát, ami azt jelenti, hogy a bérlőnek felajánlanak egy pofátlanul magas összeget, hogy mondja fel a bérleti szerződést és húzzon a francba. Nekünk 10.000 dolcsit ajánlottak fel, de hosszas számolgatás után végülis arra jutottunk, hogy nem éri meg. Az alábbi grafikonon a San Francisco-i albérletárak alakulása látható, ahol még a Berkeley-nél is őrültebb a helyzet, itt 3 év alatt majdnem 70%-kal emelkedett az albérletek átlagos ára (medián árat sajnos nem, csak átlagos árat találtam):
Ha valaki még nem unta el magát teljesen, hallgassa meg a német pszichedelikus rock állócsillagának, a Colour Haze, Fire c. számát (csak, hogy maradjunk a témánál):



9 megjegyzés:

  1. a gentrification itt is zajlik mar evekl ota, lenyegeben a feketeket, azt a keveset, akik meg megmaradtak a nagy vanporti arviz utan, azokat szoritjak ki a hipnel hipebb kozossegek. szerintem az ilyennek nehez megoldast talalni, hiszen gazdasagilag termeszetes folyamatnak tunik: olcso kornyekre elkezdenek koltozni a tehetosebb emberek, mert tenylegesen hazat tudnak ott vasarolni (mig mashol csak berelni), aztan elobb utobb jon nehany specko bolt meg etterem, meg tobben koltoznek a kornyekre, elerik a tipping pointot es a szegenyeknek szepen lassan elfogynak a kornyekrol. illetve eltunnek a drogtanyak is, az omladozo hazakat megforgatjak (flipping) az ingatlanozo constructorok, es kialakul egy more high brow kozosseg, ahol tok jo fehernek, meg progresszivenk, meg environmentalistan ak lenni, csak eppen barmi masnak nem. a mi kozvetlen kornyekunk is ezen ment keresztul az elmult 10 evben (mellesleg ez jol bele is segitett az ujrafinanszirozasunkba).
    jo ez az utolso szam!

    VálaszTörlés
  2. Persze általában, ha egy környék fejlődik, annak örülni szoktak az emberek. Ezzel nem is lenne gond. A gond azzal van, hogy innen már nem lumpen csövesek szorulnak ki, hanem a normális munkával rendelkező átlagemberek, mint pl. mi, mert az éves jövedelem olyan nagy százalékban megy albérletre, hogy az brutális. Most megnéztem, és Kaliforniában a kétkeresős családok éves medián jövedelme $63,030, San Fraciscoban normális kétszobás lakás éves bérlete meg 3o-36 ezer. Ez kb. a jövedelem fele, és bár nem tűnik soknak, de ott, ahol a gyereked oktatását neked kell fizetni, ez rengeteg (és a TBről nem is beszéltünk).

    Örülök, hogy tetszett a zene, itt a sivatagi (stoner) rock hazájában mi mást is ajánlhatna az ember.

    VálaszTörlés
  3. Jó kis összeállítás, fekete humor a címben, aztán komolyodik a téma. A jövedelem fele albérletre, durva! És még itt sírunk, hogy Bécsben milyen drágák a lakások (amúgy azok).

    VálaszTörlés
  4. igen, a fele az nagyon sok szerintem is. christyanne mindig mondja, hogy addig oke a lakhatas fizetese, amig az nem lepi at a keresetunk egyharmadat. tudtommal ezt oktatjak is az iskolaban, amikor a penzel gazdalkodasrol beszelnek.
    egyebkent akarki szorul ki, az szerintem problema, mert szegregalja a tarsadalmat. innen nagyon sok munkas fekete csaladnak kellett elmozdulnia es olyan helyet keresnie ahol nem all fenn ez a veszely ujbol.

    VálaszTörlés
  5. http://grooveshark.com/#!/s/Bloodhound+Gang+Medley/2GsYvF?src=5 BHG jó, de én Kurttól szerettem meg http://grooveshark.com/#!/s/Bloodhound+Gang+Medley/2GsYvF?src=5

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Habár jómagam is nagy rajongója vagyok a feldolgozásoknak, szentül hiszem, hogy néha egy fiatal punk banda is jobban tudja, hogy mire gondolt a költő, mint ő maga (https://www.youtube.com/watch?v=CaBzi4T6h78), de ez amit te linkeltél, borzalmas. :D

      Törlés
    2. persze, hogy rossz, de ettől jó és tudja hozni élőben is! ami meg sok jóra néha nem igaz

      Törlés
    3. Hááát, nem tudom. Az 'annyira szar, hogy már jó' kategóriában nagyon keskeny az átmenet és nekem nincs jó érzékem ezekhez. Uhrin Benedeket se értettem. Mentségemre szóljon, hogy Bare Egil Band Rhiana feldolgozását fantasztikusnak tartom. Bár gyanítom, hogy az eredeti mű ismerete nélkül a kiváltott hatás is más lenne. :D

      Törlés
    4. Értelek persze, mondjuk én jobban bírom ezeket, bár Egilt simán tudom jóba is helyezni néha :D sőt pont 4 napja raktam fbre, amit hallgattam tőle:D https://www.youtube.com/watch?v=_wI1JrdnKNM

      mondjuk tény, hogy a híres Egil is laza figura volt... ütős darab "At the age of seven, Egill gets involved with the local games, where he commits his first murder" http://en.wikipedia.org/wiki/Egil's_Saga

      Törlés